štvrtok 3. januára 2013

Best of 2012 - Paranormal

Nebojte sa, ešte sme s Best of 2012 neskončili, ešte sme len v polovici! A ideme presne podľa plánu, ktorý vytýčila Luu.
Dnešok venujeme téme Paranormal

Dnes ich je tak pomenej, ale zároveň veľa a opäť rozdelené na dve skupiny YA & Adult, bez nutného poradia.

YA
Séria Vampire Academy od Richelle Mead
Stihla som ju minulý rok kompletnú a musím povedať, že je to jedna veľká pecka a chcem ju sem zaradiť ako celok, lebo je ju škoda rozdeliť. Pretože aj keď prvé dva diely sú trošku slabšie, od tretieho už sa mi veľmi ťažko vyberá ten najlepší. A ešte lepšie na tejto sérii je, že vychádza v slovenčine s tými úžasnými červenými obálkami, ako ste mohli vidieť v prvom Best of rebríčku.
A druhou sériou, bohužiaľ ešte nie úplnou, ktorá sa dostala do rebríčka je Croak. Má zatiaľ dva diely Croak a Scorch od Giny Damico.
Lex je nezvládateľná a tak ju rodičia pošlú k strýkovi Mortovi na vidiek. Aké je jej prekvapenie keď miesto farmy, kráv a hnoja nájde svoje poslanie - stane sa smrtkou! A tým to nekončí. Keď objavia sériu nezvyčajných úmrtí, spolu s ďalšími Juniormi to začnú vyšetrovať. Výsledky budú naozaj prekvapujúce-
Čo je na tejto série to perfektné, je hrdinka, ktorá nie je ani sladká, ani krehká a ani neodolateľne krásna. Je to nenapraviteľná delikventka, ktorá sa nevie vpratať do kože. Bohovské hlášky a to, že Gina, aby som to ľudovo povedala, sa s postavami a ich príbehom neserie len pridáva na hodnote tejto série. Neplatí tu jav, ktorý sa často vyskytuje v iných sériách, že prvý diel je peckový, druhý taký nemastný neslaný prechodová a tretí epický. Tu boli oba skvelé, a tretieho sa už neviem dočkať. 
Adult

Aj do tejto kategórie zaradím celé série. Zabijem sa, keď si neviem vybrať len po jednej knihe?

Jednou z víťazných sérii je Fever od Karen Marie Moning.
Má 5 dielov zameraných na írsku mytológiu o fae. Pod fae, čiže vílami, si ale nepredstavujte Cililink ani nič podobne rozkošné a neškodné. Nie, fae z Fever sú všetko len nie to. Sú vražedné. Hlavná hrdinka, Mac, ktorá ide do Dublinu vyšetriť vraždu svojej sestry, na ne natrafí a vidí ich. Čo je problém, lebo to znamená, že nie je taká obyčajná ako si myslela. A nakoniec objaví viac ako chcela.
Prečo práve táto séria? Lebo je perfektne prepracovaná. Dynamická. Akčná. Neklišeoidná. Prekvapujúca. A hlavná hrdinka nie je typickou. Je pipka. Odmieta svoje poslanie. Ale nakoniec je silnejšia ako si myslela ona aj ostatní.S Fever úzko súvisí aj séria Dani O'Malley, kde prvý diel ICED vyšiel na konci októbra a je označovaný aj ako šiesty diel Fever. Priamo nadväzuje na predošlé knihy, len je rozprávaná z pohľadu inej osoby.
Dej tejto knihy nebudem rozpisovať, lebo by som mohla vyspoilerovať niektoré udalosti predošlých dielov. Jedno je ale isté, Karen nevyčerpala všetok svoj talent na Mac a jej päť kníh. Nechala si pár tromfov v rukáve.  A verte mi, že stoja za to!

Ďalšou sériou, ktorú som objavila tento rok a môže sa pýšiť miestom v tomto exkluzívnom rebríčku je Mercedes Thomson od Patricie Briggs
Momentálne má už šesť dielov, všetky preložené aj do češtiny, a siedmy na ceste. 
Mercedes je "kožoměnec". Mení sa na kojota. Je automechaničkou a kade chodí tam si spôsobuje problémy, samozrejme väčšinou nadprirodzeného pôvodu. Či to sú vlkolaci, upíri alebo fae. Jej život je všetko len nie nudný.
Výnimočnosť kníh o Mercy je, že každá má svoj uzavretý príbeh, ale sú spojené postavami a ich vývojom a dopadom udalostí na ne. Možno nie sú všetky strhujúce, ale rozhodne sa vyplatí všetky ich prečítať.


Princezná

3 komentáre:

 1. Jeden klenot za druhým... každý, kto tento rebríček uvidí ti bude závidieť, ako sa ti podarilo to najlepšie z najlepšieho čítať takto za sebou.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. čo ti poviem :D niekedy je výhoda keď človek objaví sériu až keď je dovydávaná :D (VA, Fever) alebo má aspoň vydaných veľa dielov :D (Mercy)

   Odstrániť
 2. QUANTUM BINARY SIGNALS

  Professional trading signals delivered to your cell phone daily.

  Follow our signals NOW and gain up to 270% per day.

  OdpovedaťOdstrániť